Postovani molim vas da mi razjasnite izvestaj sa staticke scintigrafije bubrega koji glasi: levi bubreg znatno vecih dimenzija od uobicajenih u poprecnom dijametru, nepravilnog loptastog oblika, ektopican i anteponiran, polozen nisko u medijalnoj liniji neposredno iznad mokracne besike, nedovoljno ostro konturisan. Globalna funkcijona sposobnost parenhina je ocuvana i neravnomerna, sa zonom umerene segmentne redukcije u lateralnim partijama. Ja znam da mi je bubreg u karlici, na ultrazvuku su mi rekli da je dosta manji od desnog, pa nerazumem sta sad ovo znaci, molim vas da mi pojednostavite. Unapred zahvalna sladjana jankovic.

    Odgovoreno: 18. 11. 2013.
    • Poštovana,
      Kod vas je urodjena anomalija u polozaju bubrega koji je ektopicno smesten u karlici,
      umesto da bude u bubreznoj lozi. Verovatno je malo i rotiran tako da se na scintigramu
      prikazao kao loptast na poprecnom preseku.
      bitno je da je taj bubreg funkcionalan.
      i ne razmisljajte vise o tome.
      povremeno kontrolisite mokracu i ultrazvucno bubreg.