Molim vas da mi protumacite spermogram supruga. Likvefakcija 40 min, viskozitet pojacan, boja bledo zuta, volumen 4, ph-8, fruktoza ++, pokretnih 80% , slabo pokretnih 10% , nepokretnih 10% , leukociti 0, eritrociti 0, epitelne celije 1-2, aglutinacija 1, 0. Ukupan br spermatozoida 17, 5 miliona/ml, normalni 0, 21. Patoloski 0, 78. Da li moze da dodje do trudnoce prirodnim putem? Suprug ima 29 god i 4 god smo u braku a nema mi decu. Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 23. 10. 2013.
    • Poštovana,
      Broj spermatozoida je lako smanjen ali je procenat spermatozoida normalnog oblika dosta
      smanjen. Likvefakcija je produzena a viskozitet pojacan govore za disfunkciju prostate.
      leukocita nema sto bi trebalo da iskljuci eventualnu infekciju.
      treba obaviti uroloski pregled i popuniti odgovarajuca anketna pitanja u
      vezi plodnosti i ako se nadje uzrok ovakvog spermograma pokusati to leciti.
      verujem da bi prirodnim putem posle adekvatne ili empirijske terapije moglo
      doci do oplodnje.
      ako je samo ovaj spermogram uradjen onda ponovite spermogram jos nekoliko puta.