Postovani doktore, us pregled gornjeg i donjeg abdomena 26x46x29 homogene strukture parenhima, ocuvane kapsule. Us nalaz na jetri, zucnoj kesi, zucnim vodovima, pankreasu, bubrezima, slezini i mokracnoj besici je uredan. Nema us vidljivog likvidoperitoneuma. Abdominalna aorta je bez prosirenja lumena. Rest urin: 5ml molim da kazete svoje misljenje u vezi nalaza. Mene najvise zanima: prvo mi je uradjen us sa punom besikom i onda sam isao da sve izmokrim. Mokrio sam u wc-u bolnice i samo drzeci penis nisam sve izmokrio pa sam se malo nagnuo napred i blago pritiskao besiku i ni tako nisam sve izmokrio pa sam blago podizao i spustao testise i tako jos mokrio. Ni urolog ranije a ni tada doktorica koja je radila us nisu mi objasnili da li treba da se ispomazem ili samo da mokrim a on sto ne mogu bez pomaganja da ostavim da se snimi. Kada sam se vratio na us posle mokrenja i rekao doktorici kako sam mokrio i da li ce us biti objektivan nije mi nista odgovorila. Jos nisam otisao kod urologa sa nalazom. Zanima me da li je taj nalaz od 5 ml preostalog urina zaista objektivan. Inace kada sam kod kuce uglavnom mokrim sedeci da sve izmokrim, jer se cesto desi da ako ne sedim ostane jos dosta urina. Nemam infekcija, ni bola i cak mi je prosiren mokraci kanal jos pre par godina da bih mogao sve da izmokrim. Osim cestog i nepotpunog mokrenja nemam simptoma. Hvala unapred. Dodatno pitanje ako moze: da li je po pravilu bolnice da lekar koji operise ujutro pacijente posle toga moze da ode van grada a da dezurni lekar ne mora da bude preko dana u bolnici vec kod kuce pa ako ima problema da ga sestre pozovu. Pitam jer sam imao komplikacije u toku poslepodneva posle operacije koja je bila ujutro a nijedan lekar nije bio u bolnici, a ni sestre me nisu obilazile. Da mi nisu dosli roditelji u posetu niko ne bi primetio da jako krvarim vec duze vreme u kesu. Isti dan sam ponovo operisan. Zanima me da li je to po pravilniku i da li je uobicajeno? Hvala

    Odgovoreno: 16. 10. 2013.
    • Poštovani,
      Svaka ustanova ima svoje pravilnike.
      sigurno da nije u redu da se pacijent posle operacije ne prati
      i ne vidi krvavljenje.
      merenje rezidualnog urina ne treba raditi pripomaganjem.
      mislim da ga mozete ponoviti.