Postovani, poslije loseg nalaza spermograma uradio sam spermokulturu i pronadjena je bakterija proteus mirabilis. Moj ljekar mi je rekao da ona ne moze biti uzrok loseg spermograma, medjutim ja na internetu (ako o njoj se moze naci jako malo) nalazim da moze. Dali ona moze biti uzrok loseg spermograma, dali ostavlja trajne poslijedice i koliko nakon njenog izlecenja (ako ona moze biti uzrok loseg spermograma) je moguce ocekivati normalan spermogram. Hvala.

    Odgovoreno: 13. 10. 2013.
    • Poštovani,
      Proteus mirabilis je bakterija koja je normalni stanovnik digestivnog trakta.
      u imunodeficijentnih osoba kada dospe u urogenitalni sistem izaziva infekcije.
      ako je kod vas nadjena u spermokulturi onda je ona sigurno kriva za los spermogram.
      zato treba da se leci po antibiogramu uz obavezno koriscenje probioptika i jacanje
      imunog sistema.
      tek kada dovoljno ojacate imuni sistem mozete ocekivati popravljanje spermograma.