Postovani, pre nekoliko dana sam uradio spermogram. Rezultati su takvi da nema ni pokretnih ni nepokretnih spermatozoida u uzorku. Zapremina uzorka je bila 4. 9, ph vrednost 7. 8, viskoznost normalna, likvefakcija 30, inicijalna fruktoza pozitivna. Nalazi spermokulture su uredni. Znam da su nalazi jako losi i da na zalost ne moze da se uradi skoro nista. Ono sto me interesuje jeste da li spustanje testisa u detinjstvu (koliko se secam to je bilo u petoj sestoj godini) moze da bude uzrok? Ako je to uzrok ima li ikakve nade za pronalazenje zivih spermatozoida ili ne? Da li se ovaj uzrok sa sigurnoscu moze detektovati? Ako je spustan samo jedan testis, kolika je verovatnoca da je drugi koliko toliko zadrzao funkciju? Hvala puno unapred, zoran

    Odgovoreno: 29. 09. 2013.
    • Poštovani,
      Spermogram ponovite.
      azospermija je cesta kod obostranog kriptorhizma.
      kod jednostranog kriptorhizma ima jedan testis koji je normalan.
      razmisljajte o biopsiji testisa.