Poštovani, molim vas da mi protumačite nalaze spermograma i spermokulture. Želim napomenuti da bolujem od hroničnog ulceroznog kolitisa i ankolizirajućeg spondilitisa. Kod prvog spermograma nisam imao terapiju, a kod drugog i sada sam na 10mg pronizona dnevno. Spermogram od 26. 04. 2013. Likvefakcija: belicasta konzistencija: normalna zapremina: 4, 50 ph: 7, 50 fruktoza: 1, 0 aglutinacija spermatozoida: / broj spermatozoida: 20 pokretni spermatozoidi: 45% slabo pokretni spermatozoidi: 15% nepokretni spermatozoidi: 40% normalne forme: 55% patoloske forme: 45% leukociti 15-18 eritrociti 8-10 epitelne celije: 2 spermogram od 15. 08. 2013. Likvefakcija: beličasta konzistencija: normalna zapremina: 5, 00 ml ph: 7, 50 fruktoza: 1, 0 aglutinacija spermatozoida: + broj spermatozoida: 65, 00 10*9/l pokretni spermatozoidi: 55, 00 slabo pokretni spermatozoidi: 15, 00 nepokretni spermatozoidi: 30, 00 normalne forme: 60% patološke forme: 40% leukociti: 15-18 eritrociti 2-4 epitelne ćelije: 1-2 spermokultura od 15. 08. 2013. Nisu izolovane patogene bakterije nije izolovana candida spp. Moje pitanje je dali kako je moguće da je aglutinacija spermatozoida sada pozitivna, a pre tri meseca je bila negativna. Dali je to zbog uzimanja pronizona? Pošto je pokretljivost sada dobra, dali aglutinacija utiče na začeće? Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 23. 08. 2013.
    • Poštovani,
      U oba spermograma ste imali veci broj leukocita sto sigurno govori za prisutnu infekciju.
      najverovatnije da je infekcija uzrok i pojacane aglutinacije i poremecaja u spermogramu.
      ponovite spermokulturu a uradite i briseve uretre na bakterije, trihomonas, chlamidiju i
      obe mikoplazme.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #119396

    • Poštovanje doktore, da li biste bili ljubazni da mi pogledate rezultate u kažete šta je problem? Hvala najlepše.