Postovani, sestra je hospitalizovana zbog bubreznih kolika u pozarevackoj bolnici. Na rendgen snimku se vide 3 kamena o, 5mm velicine u besici i tri koja su jos uvek u bubregu, bubreg je uvecan. Danas je sedmi dan od kada su poceli jaki bolovi. Terapija koju prima protiv bolova su inekcije diklofena ali se bolovi ni posle inekcije ni najmanje ne ublaze. Interesuje me da li se u srbiji koriste jaci lekovi protiv bolova (opiod analgesics) u ovakvim slucajevima? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 09. 08. 2013.
    • Poštovana,
      Koriste se analgetici i spazmolitici, ali oni u principu ne resavaju stanje.
      kod vase sestre je verovatno neki manji kamicak zapusio ili ureter ili se nalazi na ureteropijelicnom vratu.
      posto su u besici kamicci od 5 mm pretpostavimo da ce i sledeci kamen uspeti da se izbaci u besiku.
      ako bolovi budu nesnosni onda ce joj se uraditi perkutana nefrostoma da se rastereti bubreg, a kamen
      ce naknadno da se resava.
      najbolja varijanta je da se kamicci izmokre spontano, makar i uz bolove.