Poštovani, u cilju lečenja bračnog steriliteta, otišao sam kod urologa gde sam dobio da radi spermogram, spermocitogram, briseve i hormone. Tada, doktor je pregledom je dijagnostifikovao: st loc gen laka varikokela levo, a prethodni urolog je takodje pregledom dijagnostifikovao: canalais ing l dex aperta. Bol u desnom testisu, objektivni nalaz na testisima uredan, desno otvoren ing kanal. Oba urologa, za obe dijagnoze su rekli bez ikakvog objašnjenja šta je to i o čemu se radi, da je to nebitno i ništa. Napominjem da i dalje povremeno imam bolove u testisima kao i u regiji iznad samog penisa i bočno od istog, potencija i erekcije su normalne, kao i mokrenje. Moja pitanja su: - da li su ove dijagnoze jedno te isto? - šta znače? - ako je različito kako je moguće da se obe ne pojavljuju kod oba pregleda, izmedju kojih je prošlo samo 3 meseca? - da li je tačno, da ne može i ne treba i šta da se raditi povodom tih dijagnoza u cilju lečenja? - da li ove dijagnoze mogu da utiču na spermu u kvalitativnom smislu? Rezultati briseva: chlamydia trachomatis negativan, u direktnom preparatu nadjen je veći broj polimorfonukleara, mycoplasma hominis – negativan, ureaplazma urealyticum – negativan, urinokultura - zasejane podloge ostale su sterilne, spermokultura – bakteriološki - patogene bakterije nisu izolovane. Urolog je konstatovao da je sve u redu. Moja pitanja su: - šta znači to što je u direktnom preparatu nadjen veći broj polimorfonukleara? - da li su zbog toga potrebne dodatne analize ili neka terapija u cilju lečenja? Rezultati spermograma od dana 19. 12. 2012. Su: izgled – beličast; zapremina ejakulata – 2, 2 ml; likvefakcija – 20 min; viskoznost – normalna; koagulacija – da; ph – 8, 3; broj spermatozoida/ml – 28, 0 x109/l; broj spermatozoida/vol – 61, 6x106/v; progresivno pokretnih: a) – 26, 0% ; b) – 17, 0% ; pokretnih u mestu c) – 19, 0% ; nepokretnih d) – 38, 0% ; leukociti – 0, 09 x109/l; ostale ćelije – 12, 66x109/l; spr-vitalnost – 0, 66; spr-hipoosmotski – 0, 72; spermocitogram: normalne forme – 46, 0% ; abnormalne – 54, 0% ; glava – makro – 0, 01; mikro – 0, 01; okrugla – 0, 02; končasta – nema; dupla – 0, 01; amorfna glava – 0, 13; glava bez repa – nema; vrat – angulacija – 0, 18; citoplaz. Ostat. – 0, 15; rep – uvrnuti – 0, 03; kratki – nema; dupli – nema. Biohemijski parametri: smt-kisela fosfataza – 1, 49 u/l; smt-cink – 2, 05 mmol/l; smt-fruktoza – 9, 6 mmol/l; cink/fruktoza – 0, 21; zakljucak lab.: teratozoospermia analize hormona: s – testosteron – 19, 07nmol/l; s – shbg – 41, 70nmol/l; s – slobodan testosteron (fti) – 45, 73% urolog je prepisao dijagnozu iz labaratorije i kontatovao da je sa mnom sve u redu na temu bračnog steriliteta, ali mi je ipak prepisao: proxeed 2x dnevno, vitaminska terapija vit e, se i cink. I to u trajanju od 3 meseca, a da nakon toga da dodjem da ponovimo analize. Tako sam i učinio (e, se, cn sam pio u tabletama jer sam čuo da su bolji od šumećih) , uz malu napomenu da je ta terapija bila izuzetno skupa i da je ne pokriva socijalno kao ni sve ostale analize. Rezultati briseva: identični kao i prošli put i to doslovce sa sve onim polimorfonuklearima. Rezultati spermograma od dana 14. 04. 12. 2013. Su: izgled – beličast; zapremina ejakulata – 1, 8 ml; likvefakcija – 15 min; viskoznost – normalna; koagulacija – da; ph – 7, 8; broj spermatozoida/ml – 26, 0 x109/l; broj spermatozoida/vol – 46, 8x106/v; progresivno pokretnih a) – 23, 0% ; b) – 19, 0% ; pokretnih u mestu c) – 20, 0% ; nepokretnih d) – 38, 0% ; leukociti – 1, 19 x109/l; ostale ćelije – 6, 19x109/l; spr-vitalnost – 0, 65; spr-hipoosmotski – 0, 70 spermocitogram: normalne forme – 43, 0% ; abnormalne – 57, 0% ; glava – makro – 0, 02; mikro – 0, 03; okrugla – 0, 06; končasta – nema; dupla – nema; amorfna glava – 0, 13; glava bez repa – nema; vrat – angulacija – 0, 16; citoplaz. Ostat. – 0, 14; rep – uvrnuti – 0, 06; kratki – nema; dupli – nema biohemijski parametri: smt-kisela fosfataza – 0, 42 u/l; smt-cink – 0, 92 mmol/l; smt-fruktoza – 8, 9 mmol/l; cink/fruktoza – 0, 1; zakljucak lab.: normozoospermia, pyospermia, prostatični marker sniženi analiza hormona: nije ponovo radjena. Urolog je ponovo isto konstatovao da je sve ok i da ako hoću da mogu da nastavim sa istom terapijom ali da ne treba kontrola više, da je samnom sve u redu, da su sve analize što se njega tiče uradjene i dobre. Kada sam probao da pitam sve ono što me je zbunjivalo i sve ono što sada vas ovde pitam, rekao je da ako želim mogu dodatno da dojem u privatnu kliniku čiju vizit kartu mi je tutnuo u ruke, a on narvno radi u njoj. Naravno smatram da sam ustanju da pročitam referentne vrednosti i da uočim da su neki moji rezultati ispod istih, ali možda to nije bitno, ali ono što je evidentno je da su mi drugi rezultati spermograma, spermocitograma i biohemijskih parametra lošiji od prvih a trebalo bi ako ne bolji da budu makar isti. Moja pitanja su: - kako je moguće da se bolji moji rezultati morfologije spermatozoida nazivaju od strane i urologa i laboranta teratozoospermia a lošiji normozoospermia? - šta je to pyospermia, i šta treba poduzeti povodom toga, da li je potrebna neka terapija? - ako polimorfonukleara i pyospermia ukazuju na neke leukocite, a isti na neke infekcije, kako je moguće da se infekcije ne vide kroz briseve i kako naći onda tu infekciju? - na šta ukazuju sniženi prostatični markeri i šta treba preduzeti povodom toga, da li je potrebna neka terapija? - kako je moguće da toliki vitamini i sve ono dodatno što se nalazi u proxeed-u su učinili da mi skoro sve bude lošije? - zašto urolog vrednosti koje su niže od referentnih ne uzima u obzir? - da li postoje lekovi a ne preparati ili suplementi, kojima bih povećao vrednosti broja spermatozoida po/ml, /vol kao i broj progresivno pokretnih? Kod mene postoji još jedan problem i nejasnoća. Ja iz prethodnog braka imam dvoje dece, i u tom braku više godina nismo imali decu, tadašnja supruga se godinama lečila kod ginekologa, od mene je zahtevana samo jedna analiza spermograma koja je bila slična po rezultatima ovim današnjim, i njen ginekolog nakon više godina supruzinog lečenja (uglavnom hormonima, mada nisam bio u potpunosti upućen) predložila je da uzimam lek pronizon (način uzimanja bio je sledeći: pred njenu ovulaciju pio sam 2 dana po ¼, pa 2 dana po ½, 4 dana celu pa unazad nakon ovulacije) , i to je bukvalno iz prve dalo rezultat tj. Trudnoću. To isto smo morali da ponovimo i par godina kasnije za drugo dete, takodje je iz prve dalo rezutate. Kada sam sve ovo izložio svom urologu (tačnije obojici i onom iz dz i onom iz kcs) , doslovce mi je rečeno da se taj lek ne koristi u svrhu terapije i lečenja i prosto sa nekom rezervom nisu (oba urologa) hteli išta da komentarišu na tu temu, čak i na moje insistiranje. Istu priču je moja sadašnja žena ispričala svojim ginekolozima (iz dz-a i iz gak-a) , reakcija je bila skoro identična. Napomenuo bih, da je moja sadašnja supruga u više navrata radila hormonske analize i briseve sve je uvek bilo uredno i u granicama referentnih vrednosti, radila je u više navrata ultrazvuk i običan i vaginalni kao i hsg i svi nalazi i opisi su normalni. Krvna slika oboma je takodje dobra. Moja pitanja su: - koje je vaše mišljenje u vezi leka pronizon u ove svrhe? - da li postoji mogućnost i potreba da uradimo još neke analize pre nego pristupimo inseminaciji, koju nam na gak-u takoreći skoro pa ne savetuju, već nas upućuju na vto (koju nam socijalno ne pokriva a para za istu nemamo) ? Ja vam se izvinjavam na opširnosti, pa i na ovakvim pitanjima, ali bih vam bio izuzetno zahvalan, kada bi mi odgovorili na ista jer za mene je ovo sve nelogično, pa i uvredljivo, ali pre svega bez vidljivog niti problema niti rešenja. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 22. 06. 2013.
    • Poštovana,
      Vrlo ste opsirno i pedantno sve izneli.
      imate dosta nejasnoca ali to vam je u medicini tako,
      jer cesto 2 i 2 nisu uvek cetiri.
      ako sam dobro zapamtio dijagnoze varicocela i canalis inquinalis apertus nisu
      dve iste stvari i to ne mora da vas buni sto urolozi ne obracaju mnogo paznje na to.
      bolovi u testisima mogu biti od otvorenog ingvinalnog kanala ali onda samo sa desne
      strane a posto vi imate bolove obostrano onda je kod vas najverovatnije uzrok bolova
      prostatitis u prilog cega govori prisustvo polimorfonukleara/loza leukocita/ i lako povisen
      broj leukocita u drugom spermogramu. Otuda i dijagnoza pyospermia/prisustvo gnoja u spermi/
      sto je sigurni znak infekcije koja bakterioloskim pregledima/brisevima/nije otkrivena.
      sto se tice pronisona -danas su svi skepticni i svi beze od kortikosteroida.
      ali posto ste vi sa dobrim iskustvom, onda mozete po istoj semi da ga i sada uzimate.
      bilo bi dobro da prvo pokusate sanirati prostatitis za sta vam predlazem paraprotex i
      probiobalance tablete a posle 3-4 meseca po vasoj semi uzmete i pronison.