Otac mi već oko 2 meseca koristi kateter za mokrenje. Često se dešava da mokraća ne ide u kesu povezanu na kateter, već pored što i njemu i nama što ga pazimo stvara mnogo problema. Naravno kateter postavlja stručna osoba iz kućne nege i kateter je odgovarajućeg promera. Moje pitanje bi bilo da li je to uobičajeno da se dešava da urin ne ide svaki put kroz kateter u kesu već pored. Da li postoji neki način da se to spreči. Otac kaže da oseti svaki put nekakav pritisak u bešiki i da zna kad će da se to dogodi. Molio bi vas da mi date neki kontakt telefon osebe sa kojom bi mogao da se posavetujem u vezi sa kateterima.

    Odgovoreno: 16. 06. 2013.
    • Poštovani,
      To se desava zbog toga sto otac pije nedovoljno tecnosti.
      desava se da mala jedna truncica zapusi kateter kada mokraca krene pored katetera. .
      to traje sve dok se ta truncica ne eliminise -ispere kroz kateter u urinarnu kesu.
      za vise: poliklinika "bocokic" nikoletine bursac 8
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #117224

    • Zašto kroz crevo za kesu kod katetera prolazi bistar urin, a u kesi se pojavljuje crvenkast urin?

    • Poštovani,molio bih vas da mi pomognete.Juče je osoba iz kućne nege ( koja to stalno radi ) plasirala ocu silikonski kateter 20.Otac je par meseci nepokretan.Za dan ipo u kesi ima možda svega 200gr. urina.Do juče je bilo normalno i obilno mokrenje.Urin je mnogo žut.Početni kateter je bio 16.Moje pitanje je zašto tako malo urina je u kesi,iako otac pije vode kao i ranije,i zašto skoro uvek zatičemo mokru pečenu.Iz tog razloga je kateter sa 16,povećan na 20,i opet ima urina na peleni.Unapred hvala.