Carcinoma transitiocellulare papillare (hg2) materijal je pregledan u 2 hdstoloska reza, sastoji se od tumorskog tkiva, sagradjenog od papilarnih tvorevina. Stroma je fibrovaskularna, prozeta infiltratima limfocita, sadrzi i ostatke vlakana infiltrisanog glatkomisicnog tkiva. Papile su oblozene atipicnim viseslojnim epitelom, u kojem su jedra pleomorfna, hiperhromaticna, prisutne su patoloske mitoze. Molim vas da mi pomognete ovo su podaci od patologijskog nalaza skinutog sa besike moga oca, mozete li mi reci koliki je stepen malignosti i opasnosti. ? Ujedno ima dilataciju na oba bubrega. Hvala vam

    Odgovoreno: 28. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Infiltracija misicnog sloja je znak prodora tumora u dubinu. U misicnom sloju se nalaze
      krvni sudovi koji omogucavaju prodor tumora u krvotok a potom diseminaciju po organizmu.
      zato je stav da se "duboki"tumori besike radikalno resavaju radikalnom cistektomijom pri
      cemu se odstranjuje i prostata i limfni cvorovi karlice ako ih ima.
      dilatacija bubreznih supljina je znak staze urina i moguce da je zbog desavanja
      oko ureteralnih usca u besici.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #116439

    • Postovani doktrore hvala vam na odgovoru puno mi je pomoglo u dvoumici sam bila i doktor koji treba da operise tatu nije spominjao za sad da treba i prostatu otkloniti jeste samo te cvorove i citektomiju besike, jos uvek trazimo drugog doktora koji ce zajedno da asistiraju prilikom operacije, i mora se reagovati na vreme sve analize je uradio u kratkom roku, ali mi se nesto oduzilo ovo vreme i bojim se da ce ne adekvatno resiti ovaj problem. Naime moj otac nije imao ranijih simptoma nego u decembru 2012. G. Od tada je poceo da mokri cesce i nije hteo kod lekara nego je lekar opste prakse prepisao lekove za izbacivanje kamenca i peska u bubregu, on je to i izbacivao i onda na kraju je poceo da ima hematuriju u urinu, od tada je sve pocelo. Doktor urolog se cudio da pre ovoga nije imao nikakvih simptoma, jel je tumor u porastu od 3 cm sa svih strana unutar besike, i besika mu je kao soljica od kafe umanjena. Sad kad je doktor uradio potrebne analize, i nakon citoskopije, moj otac i dalje ima hematuriju ali manje, nego pre, ali ima previse ugrusaka koje izbacuje i onda mu je bolno. Jedino nam ostaje da cekamo sutra idemo u novi sad na dogovor sa profesorom koji bi trebalo da ga operise vi ste mi puno pomogli sa ovim odgovorom jel ste mi pokazali sliku sta bi otprilike trebala da znam i da se ujedno upoznam kako bih reagovala i postavila pitanje doktoru koji treba da ga operise. Moj stric je imao potpuno isti problem umro je nakon operacije i hemo terapija, nakon 2 godine, bojim se da je nasledno. ?! Doktori su rekli da je operacija bila uspesna, ali citostatik zadnju terapiju koju je primio onu drugu odbrambenu nije na vreme nego je bilo skoro 4 dana razmaka i da su mu bile spaljene i zdrave celije u organizmu. Pa se bojim jako se plasim svega ovoga. Unapred od sam srca zahvalna na vasim buducim odgovorima.