Postovani, molim vas za detaljnije objasnjenje jedne dijagnoze, u pitanju je beba starosti 4. 5 meseci. Sa 3 meseca na snimanju kukova ustanovljena je dijagnoza pyelectasio renis sin n 13. 3 susp vur, klinicki nalaz sakralna jamica 12mm. Nije bilo urinarnih infekcija. Terapija palitreks sirup 2 ml uvece kao profilaksa urinarnih infekcija. Terapiju nisam davala bebi jer nije bilo infekcija, a smatram i da je mnogo mala da bi joj davala antibiotike. Da li smatrate da je neophodno primeniti ovu terapiju, imajuci u vidu da urinarnih infekcija nije bilo? Na narednom uz pregledu koji je radjen sa 4 meseca, ista je dijagnoza, velicica 9*17, 3mm sta dijagnoza uopste znaci? Da li ima indicija da se to povuce samo od sebe? Sta bi vi predlozili kao terapiju i kakve komplikacije sve to moze da izazove? Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 27. 03. 2013.
    • Poštovana,
      Da nadjete pedijatra koji se bavi decijom nefrologijom kako bi se tacno
      utvrdilo da li se radi o dilataciji bubreznih supljina i vur-u /vezikoureteralnom refluksu/.
      pri ovoj anomaliji mokraca se iz besike vraca preko uretera/mokracovoda/u bubreg jer
      usca uretera u besici dobro ne zatvaraju. Naime pri mokrenju se u besici povecava pritisak koji tera mokracu uzvodno u bubreg zbog toga sto usce uretera dobro ne zatvara otvor.
      ova anomalija najcesce rastom deteta bude kompenzovana a nekada se to mora operativno korigovati.