Postovani doktore, otac je radio biopsiju prostate, nalaz psa je 120, 51 je godiste, kks je uredna, patohistološki nalaz je sledeći. Ja ću sve prepisati kao na nalazu: 1. Adenocarcinoma prostatae g3, gleason score 8 (4+4) tumor volumen 20% adenocarcinoma prostatae g3, gleason score 8 (4+4) tumor volumen 30% 3. Adenocarcinoma prostatae g3, gleason score 8 (4+4) tumor volumen 20% infiltratio adenocarcinomatis spatii perineuralis. 1. Primljen je končast sivobjeličast isječak tkiva dužine 7mm, uzet u rad u cjelosti u 1 kalup. 2. Primljen je končast sivobjeličast isječak tkiva dužine 17mm, uzet u rad u cjelosti u 1 kalup. 3. Primljen je končast sivobjeličast isječak tkiva dužine 13mm, uzet u rad u cjelosti u 1 kalup. 4. Primljen je končast sivobjeličast isječak tkiva dužine 11mm, uzet u rad u cjelosti u 1 kalup. Dr. . . . . . . . . 4. Histološki pregledan materijal čine isječci vezivno mišićne strome bez elemenata maligniteta. Da li se ova poslednja rečenica odnosi na uzorak 4. Molim vas za savjet i mišljenje unaprijed hvala na odgovoru?

    Odgovoreno: 25. 03. 2013.
    • Poštovani,
      Nakon svake biopsije pri konstatovanju malignog procesa tumor se gradira i
      po izgledu tumorskih celija se odredjuje agresivnost tumora/gleasonov scor/.
      gleasonov scor je od 1 do 10.
      ako je scor preko 7 onda se radi o agresivnijim tumorima i oni se radikalno
      hirurski ne resavaju.
      vas otac ce na onkolosko -uroloski konzilijum gde ce tumor da se klasifikuje
      i onda po protokolu uraditi odgovarajuca terapeutska procedura.