Postovani, molim vas za savet. Radio sam spermogram i likvefakcija mi je 180 min. Ostalo je dobro. Da li to moze da bude uzrok steriliteta i kako to da smanjim na ispod 30 min.

    Odgovoreno: 19. 03. 2013.
    • Poštovani,
      Odmah po ejakulaciji sperma pod uticajem faktora zgrusavanja pocinje da se zgrusava.
      u sekretu prostate, koji cini najveci procenat ejakulata, se nalaze enzimi koji razvodnjavaju ejakulat da bi spermatozoidi
      imali tecnu sredinu po kojoj bi nesmetano mogli da "plivaju". Taj proces likvefakcije traje normalno do pola sata.
      kod vas je to mnogo produzeno i vasi spermatozoidi su fakticki nepokretni zbog zgrusane sredine. To je posledica disfunkcije prostate.
      prakticno se radi o postojecoj infekciji koju morate istraziti a potom i pravilno leciti.