Moje pitanje je jednostavno, ako mozete da mi kazete sta je nefrokalcinoza i dali je to opasno, kako se leci. Imala sam upalu bubrega jaku, posle na kontroli su ustanovili da imam pocetak nefrokalcinoze? Unapred hvala. . .

    Odgovoreno: 15. 03. 2013.
    • Poštovana,

      nefrokalcinoza je izuzetno retko oboljenje. Karakterise se deponovanjem soli kalcijuma u parenhimu bubrega i
      pojacanim lucenjem kalcijuma mokracom. Dijagnostikuje se nativnim rendgenogramom urotrakta.
      uzroci nefrokalcinoze su još uvek nepoznati. Sreće se kod hiper- paratireoidizma, renalne tubularne acidoze, sarkoidoze, m. Paget i dr.
      terapija - ako je moguće, treba lečiti primami uzrok.
      javite se nefrologu.