Zanima me kome mogu da se obratim u vezi dijagnoze koja glasi: duplicitas ureteris billateralis? Postavila sam pitanje u oblasti bubrezne bolesti, ali nema nikakvog odgovora, unapred vam hvala. . Anita

    Odgovoreno: 05. 02. 2013.
    • Poštovana,
      Radi se o urodjenoj anomaliji duplikacije oba uretera. To znaci da su mokracovodi-ureteri
      sa obe strane udvojeni. Ovo obicno ide sa udvajanjem i bubrega sto u vasoj dijagnozi ne pise.
      ureteri mogu biti udvojeni u gornjem delu pa da se negde spoje u jedan pre ulaska u besiku,
      ili pak da se udvoje u donjem delu pa da se otvaraju u besici sa dva otvora.
      ako se oba uretera otvaraju u mokracnoj besici onda ne bi trebalo da
      ima posebnih smetnji sem ako nema zastoja mokrace u nekom delu.
      komplikacije kod ove anomalije su najcesce zbog usporene drenaze mokrace iz bubrega
      sa propratnom infekcijom i eventualnom kalkulozom sto tada iziskuje ili konzervativno
      ili pak operativno lecenje.
      neznam kakve vi tegobe imate. Cesto se desava da ove anomalije budu slucajan nalaz.