Postovani doktore, pokusavam sa suprogom da ostvarimo trudnocu pola godine bezuspesno. Do sada smo obavili sve analize. Suprugini rezultati / hsg, hormonski status, bakterioloski nalazi/ su potpuno uredni. Moj poslednji spermogram je sledeci: apstinencija 2, 5 dana vol. Ejakulata 2, 2 ph 7, 7 likvefakcija preko 60 parcijalna konzistencija sluzava normalni oblici 0, 54 pataloski oblici 0, 46 broj. Spermatozoida 157. 5 mil/ml uk. Br. Spermatozoida 346, 5 progresivno pokretni 0, 28 pokretni 0, 20 nepokretni 0, 32 leukociti0, 53 ostale celije 13, 33 vitalnost 0. 73 hipoosmotski test 0. 70 spermokultura: zasejane podloge ostale sterilne. Asa test: star 3 meseca mar igg direktna + + 40% vezanihspermatozoida mar igg indirektna + 10% vezanih spermatozoida u medjuvremenu sam uzimao pronison i profertil, cajne mesavine orahovog lista i rtanjskog caja, vitamin e, vitamin b6, b12, ulje od semena golice, orahe, suncokret, maticni mlec. Urolog kaze da je nalaz uredan, dok suprugin ginekolog kaze da nalaz sperme nije uredan i da sa takvog likvefakcijom i konzistencijom ne moze da dodje do prirodne trudnoce. Molim vas najljubaznije za vas savet shodno navedenim nalazima. Unapred hvala. M.

    Odgovoreno: 30. 01. 2013.
    • Poštovani,
      Spermogram je dobar po broju, pokretljivosti i gradji ali je likvrfakcija produzena.
      ja nisam za uzimanje pronisona, ali sve ostalo sto uzimate, uzimajte i dalje.
      predlozio bih vam jos i neke suplemente pored toga i promenu nacina ishrane.
      za vise imate moj meil: bocokic@gmail. Com
      uz obavezno pozivanje na broj i datum ovog odgovora.