Postovani, prosle godine otkriveno da imam zastojne promene u proekciji sabirnog sistema, posebno izrazene u predelu donjeg pola na desnom bubregu. Ivu: dorzalno malrotiran sa bididnim ekstrarenalnim pijelonom i blago dilatiranim cascama za gornji pol sa nesto sirim vratom. 45min se nije prkazivao ureter i up vrat. Ne moze se sa sigurnoscu utvrditi da li postoji stenoza na up vratu ili impresija od vaskularnih struktura. Dg stenosis colli pu lat. Dex. Susp radila sam dinamsku cintegrafiju u maju: levi 56% i 44% desni. U septembru konstatovano da je uvecan i levi bubreg s vikarnom hipertfofijom. Zbog znacajno izrazenih zastojih promena pri poslednjim uz odluceno da se uradi ivu umesto dinamske. Ivu verifikovana hidpronefroza desnog. Pu se zbog malrotacije ne prikazuje. Uocava s izrazena peristaltika desnog i suzenje na pu vratu levog bubrega. Preporuka je bila operativna ali misljenja urologa-hirurga da se ne dira. Jedan kaze da na osnovu dinamske cim dobijete dijuretik on izbacuje i ne treba ga dirati (sutradan sam imala uzasne kolike!!!) , drugi mi je skrenuo paznju na infekcije koje prate sonde i mogucnost pogorsanja stanja bubrega, izbegavanje diuretika, antibiotika. Ja imam bolove, lagana grcenja koja su stalno prisutna, pogotovo pri dugotrajnom sedenju, ponekad kao da me bode rebro, prilikom prisustva gasa u crevima kao peckanje desno bocno, kad lezim na strani osecaj kao da mi visi bubreg. Bolovi sad prate i pms i menstruaciju, tako da su poslednje 4 bile jos vise bolne (ginekolog b. O) . Neispavana sam jer kad legnem uvece premorena, 2 sata moram da ustajem da morkim, jer samo od jednom imam utisak kao da cu se upiskiti i morkim normalno. M. Besika je inace nesto nize polozena. Molim vas za savet sta dalje (ishrana, lekovi) jer urolog kaze operativno a hirurg kaze ne treba dirati, ne zelim pogorsanje hidronefroze tj. Gubitak desnog bubrega. I kako da sebi olaksam zivot, jer oni tvrde da to ne treba da boli, ali imam utisak da ta njegova izrazena peristaltika meni izaziva lagani bol, koji konstatno muci i iscrpljuje. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 29. 12. 2012.
    • Poštovana,
      Predlozio bih vam za sada promenu nacina ishrane i suplementaciju u naredna dva meseca a nakon toga
      kontrolni ultrazvuk i rrg.
      ako ste za ovo resenje onda se javite na moj meil: bocokic@gmail. Com
      obavezno se pozovite na broj i datum ovog odgovora.