Poštovani već sam postavljala pitanje vezano za moju bebu kojoj su ljekari prilikom uz pregleda sumnjali na divertikul ili ureterocelu mokraćne bešike. . Savjetovano nam je da uradimo mcug. . . Juče smo bili na mcug i nalaz je sljedeći. . . Nakon aplikacije sterilnog kontrastnog sredstva putem predhodno plasiranog katetera ispuni se i prikaže mokraćna bešika koja je urednog položaja, oblika, pravilnih kontura, homogene kontrastne sjene. . U toku pretrage nije se zapazilo depo kontrasta. . Ne zapaža se postojanje pasivnog refluksa. . . Obzirom da termin kod dok. . Nefrologa imamo tek za mjesec dana molim vas da mi pojanite nalaz i dali je moguce putem mcug nalaza vidjeti postojanje divertikula ili ureterocele ovdje u nalazu nigdje se nespominju. . Unaprijed zahvalna. .

    Odgovoreno: 29. 11. 2012.
    • Poštovana,
      Nalaz mcug je po opisu normalan.
      ureterocela i diverticulum bi trebalo da se vide na ovom pregledu.
      savetujem da ponovite ultrazvuk besike.
      ako i dalje ima sumnje uraditi cistoskopiju.