Jas sum zagrizena kerka. Tatko mi slabo razgovara so mene (odnos tatko-kerka) , da imase sin mozebi ke bese posloboden da razgovara za problemot sto go ima. Pred dve godini imase operacija na prostata (st. Tur-p aa ii) . Imase dve biopsii koi pokazaa hronicna hiperpalzija na prostata. Kontrolite se praveni redovno a sega psoel dve godini rezultatite od eho se slednite: "desno bubreg so dimenzii 112x40mm, levo 116x48, parenhim so zrnesta struktura diskretno hiperehogen promer 15 do 17 mm. Nekolku sitni cisti obostrano. Znaci za zastoj i kalkuloza nema. Urovezika so neramen zid promer 5. 2 mm, prostata ovalna, homogena, jasno ogranicena so okvirna tezina 59 gr.; urinokultura sterilna po inkubacija od 24 h, vo urinata ne e dokazan antibiotik; psa 5. 22 (refernce range 0. 000-4. 00); urea/bun liquid 9. 58 mmol/l (reference range 0. 00-8. 30) , crea jaffe gen 2 comp 98mmol/l (r. R. 50-106) . Ve molam za odgovor. Odnapred blagodaram

    Odgovoreno: 30. 11. 2012.
    • Poštovana,
      Nalazi su u okvirnim granicama i govore za hronicni prostatitis.
      niste naveli koje tegobe otac ima.
      vrednost psa 5. 2. Pratiti.
      dva puta radjena biopsija prostate sa dobrim nalazima.
      stanje posle tur-prostate.
      predlazem da otac uzima: prostate power i juice organic noni
      videti na www. Suplementi-srb. Com