Postovani, danas sam dobio rezultate spermograma, pa imam nedoumicu sta dalje. Pretpostavljam da je sledeci korak poseta urologu i lecenje kako ocigledne infekcije, tako i poboljsanje kvaliteta spermograma. Vrednosti su sledece: izgled-belicast volumen- 2, 5ml (ref. Vr. 2-5ml) ph - 8. 5 (ref. Vr. 7-8) br. Spermatozoida- 19. 37 (ref. Vr. 20-250x10*9/l) pokretni spermatozoidi- 10% (ref. Vr. >50% ) slabo pokretni sperm. -5% nepokretni spermatozoidi- 85% normalne forme- 49% (ref. Vr. >55% ) patoloske forme- 51% leukociti- 25-30 (ref. Vr. Ne) eitrociti- / epitelne celije- / fruktoza-1. 0 (ref. Vr. 1. 0) aglutacija spermatozoida- / viskoznost- normalna likvefakcija- nije ispracena, uzorak donesen u laboratoriju pola sata nakon davanja po recima pacijenta. Ovo je rezultat, s tim sto je za poslednju stavku, likvefakciju usmeno receno da je u trenutku predaje uzorka u laboratoriji (a to je 27-28 minuta nakon davanja) ona vec izvrsena, tj desila se za manje od <30 minuta, medjuim to nisu hteli da napisu jer uzorak nije dat kod njih vec je donet od kuce. Ostalo je da zavrse i spermokulturu koja ce samo dodatno pokazati o kakvoj se infekciji radi i dodatno prosiren antibiogram, jer sam naglasio da sam alergican na peniciline, eritromicine i jos neke antibiotike. Ono sto mene zanima jeste da li je na ovako mali broj progresivno pokretnih spermatozoida i patolosku formu mogla da utice infekcija koja ocigledno postoji po broju leukocita, ili to nema veze sa time. To pitam jer sam od mnogih ljudi koji su imali slicne probleme cuo da lecenje antibioticima ove infekcije, koja ce sigurno uslediti, moze dodatno da pogorsa rezultate spermograma, , tj. Da antibiotici dodatno ubijaju spermatozoide. Da li je pametno u isto vreme uzimati preparate kao sto su profertil ili proxeed, a odvojeno leciti infekciju, pa na taj nacin spreciti dodatno "ubijanje" spermatozoida. Inace spermogram smo radili kao pripremu za iui jer vec 6 godina pokusavamo da ostvarimo trudnocu ali ne ide, pa smo zeleli da konacno poguramo stvari. Da li sa ovakvim spermogramom mozemo ciljati na iui? Puno hvala na odvojenom vremenu za odgovor, pozdrav, goxy

    Odgovoreno: 07. 11. 2012.
    • Poštovani,
      Kod vas je infeksija uzrocnik smanjenoj pokretljivosti spermatozoida i nju naravno morate leciti.
      sacekajte spermokulturu pa po antibiogramu se lecite antibioticima. Nece antibiotici "dodatno da ubiju
      spermatozoide" ali sa antibioticima morate kontrolisano. Ne mozete ih uzimati u nedogled.
      ja mojim pacijentima posle antibiotske terapije pisem suplemente medju kojima ima i"biljnih antibiotika"
      koji mogu dugo da se uzimaju bez "stete". Profertil, proheed plus dajem tek posle zavrsene antibiotske
      terapije jer ranije nema svrhe.
      pravilnom terapijom mozete popraviti stanje spermograma i izbeci vto.
      i varikocela moze dati smanjenu pokretljivost.
      za vise se mozete obratiti na: bocokic@gmail. Com uz obavezno pozivanje na datum i broj ovog odgovora.