Poštovani bebi od dva mjeseca je prilikom redovnog uz pregleda kukova pronađen i proširen mokraćni kanal. . Obavili smo nefrološki pregled i zaključak j esljedeći. Blaga dilatacija kanalnih sistema oba bubrega 3mm. . Uz desni rub bešike se uočava anahogena area (može odgovarati divertikul ili ureterocela) preporuka uradit mcug. . Napominjem da us nalazi urina i urinokultue uredni. . Molim vas za pojašnjenje zaključka šta je to divertikul i ureterocela. . Od čega nastaje i jeli moguće liječenje. . Unaprijed zahvalna zabrinuta majka: (

    Odgovoreno: 06. 11. 2012.
    • Poštovana,
      Divertikul mokracne besike je urodjeno prosirenje besike a ureterocela prosirenje uretera.
      u slucaju vase bebice to sto je vidjeno na ultrazvucnom pregledu treba proveriti kontrastnim
      pregledom na rentgenu/mcug/gde se besika napuni kontrastom i pri mokrenju se napravi
      rentgenski snimak. Ako postoje napomenuta prosirenja ona ce se tada videti.
      dalje lecenje zavisi od nalaza.