Poštovani, imam 22 godine visok 191cm, težina 93kg. Ukratko, na prvi pregled kod urologa sam bio zbog sumnje na nespušteni desni testis, naime moji roditelji i pedijatar nikada nisu primjetili nedostatak jednog testisa u mošnjam, te je urolog na prvom pregledu palpacijom i uzv zaključio kako desnog testisa nema u mošnjama ni u ingvinalnom kanalu, te mi je rekao kako je najvjerojatnije zastao negdje u trbušnoj šupljini ili da je došlo do aplazije testisa za što on misli da je izuzetno mala vjerojatnost. Zatim me poslao na msct abdomena i zdjelice, nakon urođenog pregleda, taj desni testis se ne vidi ni u trbušnoj šupljini kao ni u ing. Kanalu, također na snimci se ne uočava ni "finculus spermaticus" sa desne strane, dok je sa lijeve strane "finculus spermaticus" naglašen. Svi ostali organi u abdomenu su primjerene veličine te su uredni. Do sada nikada nisam imao apsolutno nikakvih problema sa erekcijom i ejakulacijom, niti sam imao bilo kakve bolove u testisu. Lijevi testis je malo veći od prosječnog testisa (veličina i oblik je nepromjenjen, uvijek je isti otkada ja znam) , no urolog kaže da to nije problem, urolog je ustvrdio da je spolovilo normalno razvijeno sada me šalje na magnetnu rezonancu, jer urolog kaže kako on mora biti 100% siguran da je došlo do agenezije testisa. Malo sam se uznemirio zbog ovoga problema (urolog je bio gotovo siguran i uvjeren da će msct identificirat testis u trbušnoj šupljin, kaže kako je aplazija vrlo rijetka iako je moguća) , magnet mi je tek za 1 mj, pa vas molim za vaše mišljenje, dali je moguće da se zaista na osnovu ovog opisa radi o aplaziji testisa. Hvala na vašem odgovoru!!

    Odgovoreno: 29. 10. 2012.
    • Poštovani,
      Monorhija je urodjeni nedostatak jednog testisa i nalazi se u oko 4% pacijenata sa nepalpabilnim testisom
      koji su zbog toga dosli na operaciju. Dokazuje se selektivnom gonadnom arteriografijom i venografijom,
      kao i msct i mr.
      ako se kod vas ovo potvrdi, onda ova anomalija nije od znacaja jer je drugi testis preuzeo kompletnu
      funkciju i vi necete imati nikakve posledice zbog toga.
      u slucaju da se otkrije testis, onda ga treba operativno ili spustiti ili odstraniti.