Zamolila bih doktora urologa za odgovor: ustanovljena mi je hidronefroza levog bubrega pre 2 meseca sa nalazom: dg: stenosis pu i sin. Hydronephrosis sin gr iv. Itu ivu: desno bubreg dobro luci i izlucuje, levo nema lucenja, tj, lucenje malo. Echo: enormno prosirenje pks levog bubrega, bubreg prakticno bez parenhima (9mm) . Dinamska scintigrafija bubrega. Lb: 41% , db: 59% . Gfr: 70. 9ml/min levi 28. 8 ml/min, desni 42. 1ml/min. Eliminacija iz levog bubrega vidljiva ali usporena. Desni se prazni u potpunosti. Interesuje me vase misljenje, o tome da li bubreg treba izvaditi, raditi pijaloplastiku, ili pre toga sveka perkutanu nefrostomu? Doktor me je poslao na ponovnu scintigrafiju, jer smatra da je neobjasnjiva diskrepanca izmedju nalaza prvobitne staticke scintigrafije i echo/ivu. Imam 21 godinu, i pokusala bih sve da se bubreg spasi. Unapred vam hvala.

    Odgovoreno: 08. 09. 2012.
    • Poštovana,
      Nalaz ultrazvuka pokazuje istanjenje parenhima ali to bi moglo da se objasni
      enormnom hidronefrozom.
      ja vam predlazem da se prvo napravi perkutana nefrostoma pa da se posle nekoliko meseci vidi da
      li ce se ici na pijeloplastiku ili nefrektomiju.