Poštovani spermogramom mi je utvrdjenja oligospermija. Prvi nalaz je bio 2 miliona spermatozoida, volumen 2. 8, ph 7. 8, broj pokretnih 0. 24, slabo pokr. 0. 3, nepokrenih 0. 46, normalni oblik 0. 66, patoloski oblik 0. 34, leukocita u v. P. 17-18, eritrociti 4-5, epitelne ćelije 2-3. Nalaz posle mesec dana na zahtev urologa je bio 0, 9 miliona u ml, volumen 2, ph 7. 8, prog. Pokretni a) 0, 15 b) 0, 15, pokretni c) 0, 22, nepokretni 0. 48, leukociti 1, 88, ostale ćelije 9. 22, vitalnost 0, 55 kisela fosfatfaza 1. 94, cink 3. 84, fruktoza 21. 9, cink/fruktoza 0. 17. U napomeni piše dosta bakterija. Zaključak: oligospermia gravis, piospermia bakterioloskim brisevima nadjena staphyloccocus epidermidis (nije signifikantno) i spermokultura nema bakterija laktat dehidrogenaza 411 fsh-9, lh-3. 3, testosteron 9. 98, prolaktin 140 ultazvuk: st. Localis genitalis desni testis nešto manjih dimenzija urednog turgora adneksa desno b. O. Levi testis nešto manjih dimenzija urednog turgora adneksa levo b. O. Penis b. O. Eho skrotuma oba testisa u celini manjih dimenzija. U predelu repa desnog epididimisa prisutna blaga cistična degeneracija. Ostali nalaz uredan. Urolog mi je prepisao: dovicin 12 dana 2x1, proxeed plus 2x1 dva meseca, nolvadex 2x1 10mg prvi mesec, 1x1 10 mg drugi mesec, vitamine e, c i cink. Inače već preko godinu dana ponekada osetim neku nelagodnost u predelu testisa, neprijatan i tup slab bol i čini mi se da mi je manja količina ejakulata nego pre. Ja i supruga smo u braku tri meseca ali nezastićene odnose imamo preko godinu dana. Meni je 26 a njoj 25 godina. Zanima me vaše mišljenje. Da li pokušavati da prirodno dodje do trudnoće ili ići na neku od potpomognutih metoda? I da li da uzimam hormonsku terapiju pošto su mi hormoni dobri?

    Odgovoreno: 08. 09. 2012.
    • Poštovani,
      Hormonsku terapiju ne treba da uzimate.
      u osnovi je infekcija uzrok oligospermije.
      pitanje je i to sto su testisi manji pa mozda i to bude uzrok oligospermije.
      mislim da je vas urolog dobro shvatio problem i da je poceo lecenje infekcije.
      mozda treba da doradite bakterioloske testove /hlamidija, obe mikoplazme, trihomonas/, pa
      ako se izoluje neka polno prenosiva klica leciti i suprugu a odnosi da budu sa zastitom.
      predlazem da posle antibiotske terapije nastavite lecenje vise meseci paraproteks i probiobalance
      tabletama /biljni 'antibiotik" i probiotik/. Videti na www. Suplementi-srb. Com
      u slucaju da se posle sest do dvanaest meseci ne popravi broj razmisljati o vto.