Poštovani, obraćam vam se povodom problema sa bubrezima koje moja majka ima. Naime otišla je na pregled nakon iznenadih, ali izuzetno jakih bolova, u desnoj slabini i desnoj polovini trbuha prema preponi. Nakon urađenog uz abodomena utvrđena je sledeća dijagnoza: " colica renalis i. Ptotis renix dex. Ureterohydronephrosis i. Dec. Gradus ii/iii. " na rtg snimku se ne vidi kamen niti bilo kakva preprka u mokraćnim kanalima. Po prijemu je dobila baralgetas u infuziji i sa tom terapijom su nastavili i u naredna dva dana, kada su bolovi potpuno prestali, nakon čega je otpuštena kući. Pri tome je za vreme boravka u bolnici imala još samo jedan rtg pregled. Nakon tri nedelje je zakazana kontrola, sa novim laboratorijskim nalazom urina, bez ikakve propisane terapije. Majka mi zaista i nema tegoba, nikakvih bolova, peckanja ili slično. Na novom nalazu urina je navedeno da ima dosta bakterija i kristala kalcijum oksalata, te uvećane leukocite (piše 15) i dosta sluzi. Ostali elementi nalaza su uredni. Da li je to sada sve u redu, ili bi bilo potrebno sprovesti još neke analize, ili eventualno početi sa nekom terapijom? Da li da se uradi eventualno još jednom uz kako bi se videli šta se dešava sa hidronefrozom? Unapred vam se zahvaljujem na savetima.

    Odgovoreno: 29. 08. 2012.
    • Poštovani,
      U sedimentu urina ima leukocita do 15 sto je znak infekcije pa uradite urinokulturu sto pre.
      predlazem da uradi ivu sa dcg /rentgen dijagnostika sa kontrastom/ kako bi se videlo stanje
      na desnom ureteru i desnom bubregu.
      terapija neka bude dosta tecnosti i pipem 2x2 kapsule do nalaza urinokulture.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #104637

    • Postovani, zanima me sledece. Majka je imala jake bolove u levom bubregu. Primljena je na odeljenju zbog bubrezne kolike levo. Uroloskim ispitivanjem je nadjeno: lab/glu 7.8/5.7, urea 7.1, kreat 6, mokr kis 255, crp 3,2. Kks/le 18.2. 14, 3, er4, 53. . 4, 34, hgb146. . 133, hct0, 385. . 0, 372, tr376. . 367. Se13. Urin/le1. Bakt2 nativni rtg ut/izrazen meteorizam eho abdomena uredan na odoljenju tretirana konzzervativnom terapijom (infuzionim rastvorima, analgeticima) dolazi do poboljsanja stanja. Po izlasku iz bolnice rekli joj da uradi urea i kreatinin rezult. -urea 4. 0 kreatinin 57 dobila uput za radiologiju; napomena za uput: dg n20 1. Nativni rtg ut 2. Ivu 3. Dscg molim vas objasnite mi sta znaci to i jel nesto opasno? Hvala