Postovani doktore bocokicu imam obostranu varikocelu za koju moj urolog kaze da nije za operaciju jer je mala, svi parametri spermograma su uredu izuzev broja spermatozoida u 1 ml koji je 6, 5x10^9/l prepisano mi je da pijem selen, cink, vitamine c i e, brusnicu pa da za 6 meseci dodjem sa novim spermogramom na kontrolu. Ja trenutno ne planiram porodicu i receno mi je da ne preduzimam nista dok se neodlucim da pravim decu jer varikocela zna da se vrati. Interesuje me koliko je varikocela opasno stanje za muskarca od 25 godina i da li fizicka aktivnost i sport lose uticu na varikocelu? Da li imate neki savet kako da povecam broj spermatozoida? Veliko hvala!

    Odgovoreno: 21. 08. 2012.
    • Poštovani,
      Varikocela je cesta pojava kod muskaraca i kod mnogih ne pravi smetnje u spermatogenezi.
      hocu reci da mnogi muskarci sa varikocelom imaju porod.
      isto tako kod izrazenije varikocele, narocito obostrane, broj spermatozoida i motilitet mogu biti poremeceni, te
      se operativnom korekcijom prosirenih vena, da popraviti i spermogram.
      pokusajte terapijom koju ste dobili da popravite broj.
      ja predlazem jos neke suplemente u terapiji i korekciju ishrane.
      za vise se mozete obratiti na moj meil: bocokic@gmail. Com
      pozovite se na broj i datum ovog odgovora