Poštovani, uradio sam spermogram i rezultati su sleći: fizičke odlike: - volumen: 2. 5 ml - boja: bledo žuta - miris: karakterističan - grudvice: odsutne - vikvefakcija: završena - viskoznost: 0 - ph: 7. 8 mikroskopski pregled: - broj spermatozoida: 4 000 000/l - deo pokretljivih: 61% - deo pokretljivih u smeru: 14% - deo pokretljivih u mestu: 47% - deo nepokretnih: 39% - stepen pokretljivosti: 1 - prisutnost aglutinacije: nema - fruktoza u ejakulatu: pozitivna morfologija spermatozoida: - normalnih formi: 90% - abnormalih formi: 10% napomena: u vidnom polju prisutno je i 2-4 le i poneka ćelija pločastog epitela. Molim vas za tumačenje spermograma. - obzirom da sam svestan da neke od vrednosti nisu u normalnim granicama, koji su mi dalji koraci? - da li je potrebno da uradim još jedan spermogram pre odlaska lekaru? (ovaj spermogram je rađen u privatnoj ambulanti kao preventivni pregled.) - koliko vremena je potrebno da prođe između dva spermograma? Unapred zahvalan, ns

    Odgovoreno: 06. 06. 2012.
    • Poštovani,
      Najbolje je kada se spermogram posalje skeniran.
      ovako, ako sam dobro razumeo ono sto pisete, broj je smanjen /4 miliona/.
      povecani su leukociti i najverovatnije da je infekcija razlog smanjenog broja spermatozoida.
      nego, vi za dve tri nedelje ponovite spermogram u istoj laboratoriji, pa ako i dalje bude oligospermija,
      onda se javite urologu.