1. Tumačenje rezultata

    Pitanje broj: #152261

    Pozdrav,

    Imam 29 godina, žensko, pušač, ponekad konzumiram alkohol. Moje pitanje je sljedeće: nedavno sam radila analizu krvi, i rezultati su sljedeći: wbc (8. 3) ref. vrijednosti 5. 0 - 8. 00, rbc (4. 99) ref. vrijednost (3. 90 - 5. Oo), hct (0. 399) ref. vrijednost (0. 350 - 0. 500), plt 413 ref. vrijednost (150 - 400), pdw 8. 7 ref. vrijednost (15. 5. - 17. 1). Oduvijek, tj. od kad znam za sebe, sam imala niske vrijednosti hemoglobina i rbc (ispod donje granice ili na donjoj granici) i ovih ostalih parametara. Ovako visoki nalazi se javljaju zadnje tri godine. Da li bi trebalo da budem zabrinuta? Negdje sam pročitala da bi ovakvi nalazi mogli upućivati na policitemiju, /primarnu/sekundarnu. Moram reći da se poslije svakog davanja krvi osjećam lakše i rasterećenije, pa sam to dvoje nekako povezala. Ne znam da li Vam treba još neki podatak? Moram reći da i prilično pušim u poslednje vrijeme, pa kontam da bi i to mogao biti razlog. Svrab na koži imam ponekad, ali ne znam da li bih to mogla povezati sa ovim stanjem. Glavobolje često. Imam i problem sa desnima. Pozdrav.

    Odgovoreno: 30. 05. 2017.
    • Poštovana,

      Sa ovakvim nalazima, za sada, nemate razloga za brigu. Niste napisali vrednost hemoglobina. Nisam razumela šta ste mislili kad ste napisali, posle davanja krvi, da li ste dobrovoljni davalac ili nakon punkcije za laboratorijsku analizu? Postepeno smanjite pušenje, do potpunog prestanka i obratite pažnju na stanje u usnoj duplji; eventualno kariozni zubi i desni jer su Vam vrednosti belih krvnih zrnaca diskretno povišene, što može biti posledica i problema sa desnima i pušenja. Redovno kontrolišite krvnu sliku. Pratite kako se osećate.