Postovani, Posto znam da se kod dobrovoljnog davanja krvi krv testira na hepato viruse i hiv, zanima me kada date krv nakon kog vremena obavestavate davaoca o pozitivnim rezultatima na neki virus?

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • \\postovani, kod svakog davanja krvi obavezno se testira na prisustvo transmisivnih bolesti (herpatit B, hepatit C, sida i sifilis) i postoji algoritam za ispitivanje kod davalaca krvi. Ukoliko je rezultat reaktivan, sutradan ponavljamo iz istog uzorka krvi i to na dva polja. Ukoliko je rezultat nereaktivan ta jedinica krvi moze da se upotrebi za bolesnike a ukoliko je rezultat reaktivan ta jedinica krvi nije za dalju upotrebu i potrebo je raditi potvrdne testove da bi ste izdali rezultat da li je neko pozitivan ili negativan. Davaoce obavestavamo ukoliko su rezultati reaktivni ili pozitivni u toku nekoliko dana. Ukoliko je rezultat negativan neobavestavamo davaoce. Pozdrav Dr Stanojkovic

Komentari na pitanje: #9249

    • Za koliko dana precizno ako je krv data primer u utorak otada je proslo sedam dana i niko nista nije javio dali jos treba da se ceka i dali mogu rezultati da se provere

    • Postovani, trazila sam odgovor na ovo pitanje. S obzirom da je proslo nedelju dana kako sam dala krv, da li ne treba vise da se brinem da sa mojim rezultatima nesto nije u redu? Konkretno, za koliko dana javljate u slucaju suprotnog? Hvala