Postovani doktore,javljam vam se ovim putem da Vas pitam u vezi mog stanja anemije.Nikada prije nisam bila anemicna(manjak zeljeza)sve do prosle godine kada mi je ustanovljeno.Zeljezo mi je bilo 9,a kazu da je normalno od 40-50.U februaru ove godine mi je bilo 16, da bih dobila nove nalaze na kojim je 9 opet.Kazite mi molim vas s obzirom da imam obilno krvarenje samo jedan dan u ciklusu da li je moguce da za jedan dan izgubim toliko krvi i da sam dobila anemiju?Koji jos razlozi mogu biti jer nacin ishrane mi je isti kao i prije kada je sve bilo normalno.Imam prejaku kiselinu u zelucu i dijagnoze koje se ne podudaraju.Naime svaki lekar izneo je drugacije misljenje,da bi se zavrsilo.....samo kiselina uzimaj Lesek. Najvise me interesuje mogu li imati anemiju od samo jednog dana kada obilno krvarim.Ginekoloski nalazi uredni. Pozdrav iz Kanade

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • Postovani, najcesci uzrok anemije kod zena je anemija uzrokovana produzenim menstrualnim krvarenjima i to ne odjednom nego u duzem vremenskom periodu kada se smanje rezerve gvozda. Vasa anemija je verovatno sideropenijska anemija (anemija zbog nedostatka gvozda) i terapija je uzimanje preparate gvozda i folne kiseline i to u duzem vremenskom periodu najmanje jos tri meseca po normalizovanju vrednosti gvozda u serumu a zatim preventivno uzimati te iste preparate 5 dana posle svakog ciklusa. Ali ono sto je jos bitno da uzrok malim vrednosti gvozda mogu biti i krvarenja normalno ne obilna i u zelucu i crevima. I na kraju nemojte samo da gledate vrednosti gvozda u krvi , vec mora da se obavezno urade i sledece analize da bi se donela definitivna dijagnoza, a to su broj eritrocita, vrednost hemoglobina, MCV, TIBC, UIBC i feritin. Pozdrav Dr Stanojkovic