Postovani, prosle godine sam imala namerni prekid trudnoce u petom mesecu zbog srcane mane ploda.Sada planiram novu trudnocu.Radi pronalazenja uzroka,radjena su mi neka ispitivanja i pronadjena su mi povisena antikardiolipinska antitela-14,1 (ref. vr. 0-10).Zatim su usledile dalje analize krvi,zbog sumnje na fosfolipidni sindrom.Rezultati: Hb-132, Le-7,0 ,Eritrociti 4,0 , Te-302, seg-65, Eo-2, Ly-26, Mo-7, fibrinogen-4,03(2-4), vreme krvavljenja (duke)-1min 30s (1-3), protrombinsko vreme(quick)-102% (75-120%), parcijalno tromboplastinsko vreme (rodman) - 31,2s ( 25-35s) ,KCT-65 (70-90), LA1-31,1s (<45s). Niko mi nije protumacio rezultate i dok cekam zakazan termin zabrinuta sam zbog vrednosti KCT,kao i ove granicne vrednosti fibrinogena.Ako mozete da mi pojasnite sta je uopste KCT i na sta mogu da ukazu ove vrednosti?Samo jos da dodam da nemam nikakve smetnje. Unapred hvala

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • Postovani, vase analize izuzev antikardiolipiskih antitelasu u normalnim granicama. KCT je test vreme koagulacije sa kaolinom ali nemora to da vas brine. Ono sto moze biti uzrok spontanih pobacaja su upravo antikardiolipinska antitela i lupus antikoagulans/.Trebalo bi ponoviti analizu antikardiolipinska antitela i ukolko su povisene vrednosti konsultacija hematologa. Pozdrav dr Stanojkovic