moja mama je imala mozdani udar i posle izlaska iz bolnice joj je prepisan lek farin u zavisnosti od inr-a. inace po izlasku iz bolnice pri inr-u od 2,08 pila je 1/2 leka. (granisa je data od 2-3 za inr). u domu zdravlja lekar opste prakse nam je rekao da prema poslednjem inr od 3,7 i dalje da se pije 1/2 leka, sto znaci da je preslo onu gornju granicu. skroz smo zbunjeni i ne znamo uopste ko je taj ko treba da nas strucno vodi do ustaljivanja doze farina, jer sa domom zdravlja je vrlo komplikovano i nisam sigurna da li je i dovoljno strucno. molimo za savet. pozdrav

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • Postovani, oralna antikoagulantna terapija koju je dobila vasa majka je da bi se prevenirala nova tromboza i neophodno je smanjiti koagulabilnost (zgrusavanje) na onu vrednost koja nece da dovede do krvarenja a istovremeno sprecava nastanak nove tromboze.Vrednosti protrombinskog vremena izrazena u INR potrebna za vasu majku je izmedju 2 i 3, i to radi lek Farin. kod uvodjenja ovog leka kontrole su cesce da bi se nasla odgovarajuca doza a zatim idu kontrole na 4 do 6 nedelja. Ono sto je bitno da kada se uvede neki novi lek neohodna je konsultacija jer neki lekovi pojacavaju dejstvo farina a neki ga smanjuju. Vrednosti su kod vase majke velike i treba smanjti dozu leka , preporucujem dva dana po pola tablete a treci dan jedna cetrvtina tablete, tako naizmenicno i kontrola za desetak dana u Zavodu za transfuziju krvi Nis. Pozdrav Dr Stanojkovic