Moja majka ima velikih problema.Ima tahiaritmiju apsoluta koja je uzrokovala trombove.Pije antikoagulansnu terapiju i to lek je Sintrom 4. Imamo semu idemo skoro svake nedelje da nam odrede dozu.Mene zanima zasto su te vrednosti kod nje svakog puta razlicite? Neko mi je rekao da je to zbog ishrane da nesme jesti masno, slano sve sto je zeleno i tako to.Dali je ishrana tako bitna za te vrednosti ?Inace na listu pise: Tr.test (%)i INR.Vrednosti su: 11.03.2008- 0.9 , 13"; 19.03.2008- 1.20 , 16" ; 26.03.2008 - 3.95 , 48", a zadnje vrednosti su bile nesto manje i sad pije vec 2 nedelje po 1/4 svakog dana. 30.04.2008 ide opet da joj odrede dozu lekarstva. Molim za objasnjenje i savet o ishrani. Hvala unapred

    Odgovoreno: 11. 06. 2008.
    • Postovani, oralna antikoagulantna terapija je neophodna da ne bi doslo do stvaranja tromba i na nju utice vise faktora. Mozda je najbitniji interakcija sa drugim lekovima, neki pojacavaju dejstvo a neki smanjuju dejstvo leka, zatim od samog stanja jetrinih funkcija i najbitnije da redovno uzima prepisanu semu leka.Hrana moze da utice, ali ne u tolikoj meri. Pozdrav Dr Stanojkovic

Komentari na pitanje: #4764

    • Imam 61 godinu. Zavrsna dijagnoza tachyarrhythmia absoluta et ves rbbb. Vec 10 godina imam tahiaritmiju a od pre godinu dana mi se ubacio blok desne grane. Pijem dilakor, amiodaron, monopril i sintrom po semi. Povremeno ulazim u sinusni ritam posle par dana se ponovo vracam u apsolutu. Mozete li detaljnije da mi objasnite zasto se ovo desava i koliko je opasno.