Vo tekot na prvata bremenost imam tromb vo papocnata vrvca.Vo tekot na vtorata bremenost imav trombocitoza.Pret poroduvanje nozete me bolea i nemozzev da se dvizzam.Sega dva meseci posle poroduvanje nozete pak me bolat,venite se prosireni,a trombocitite uste mnogu visoki.Zosto e toa taka i sto da pravam?

    Odgovoreno: 19. 02. 2008.
    • postovana, nadam se da sam dobro razumeo a odgovor mogu da vam dam kada se urade sva ispitivanja a to su, koagulacioni status (protrombinsko vreme APTT i trombinsko vreme), ispitivanje na trombofilije( Lupus antikoagulans, protein C , antitrombin, APCRV).Sto se tice samog broja trombocita , on moze biti povecan i to je trombocitoza. Postoje lekovi za smanjenje broja trombocita i uklanjanje broja trombocita tzv aferezne procedure. U svakom slucaju potrebno je uraditi sve analize napred navedene i uraditi razmaz periferne krvi i tada odluciti o terapiji

Komentari na pitanje: #3221

    • irena josifoska 26. 03. 2011.

      Pocituvani imam 15 godisno dete koe boleduva od lal. Vo tekot na lecenjeto dobiva epilepticni napadi ibese vo komatozna sostojba 1nedela. Posle toa e prefrlen ponovo vo odelot za hematologija i e prodolzeno so terapija sega prima are-c, kleksan i kepra, se konstatira deka vo zadniot del na glavata imal tromb ve molam da mi objasnite vovrska so toa.

    • Sakam da znam nesto vo vrska so trombot. Vo prvata bremenost go imav piev sintrom tableti i imam veni prosireni na ednata noga. Sakam da znam dali e toa problem za vtora bremenost i da li treba prethodno nesto pak da pijam nekoj tableti.