Vec par godina imam problema sa manjkom gvodzdja i pokusavala sam taj   problem da resim vecim unosom gvozdja u ishrani. Imam duge i obilne   menstruacije i 24. godine. pre mesec dana sam vadila krv i gvozdje mi   je   bilo 4. Mozete li nekako da mi pomognete i zanima kme da li  preporucujete   injekcije ili neku drugu vrstu lekova.Dodatak gvozdja u ishrani nije  dalo   rezultata bez obzira sto sam uzimala i dodatak c vitamina.   Hvala unapred

    Odgovoreno: 03. 02. 2008.
    •   Postovani,  da bi se ustanovila slabokrvnost ili anemija neophodno je uraditi pored  serumskog gvozdja i dodatne analize,broj eritrocita, koncentracija  hemoglobina, vrednost hematokrita, TIBC, UIBC, feritin. Ukoliko se radi o  anemiji gde je uzrok nedostatak gvozdja , uzrok moze da bude i obilna i  duga  menstruacija. Terapija je obicno preparatima gvozdja i folne kiseline /u  vidu tableta, sirupa/, uz dodatak vitamina C i pracenje efekta terapije  nakon mesec dana. Ukoliko je terapija zadovoljavajuca neophodno je unositi  preparate gvozdja jos 2 do 3 meseca da se popune depoi gvozdja, uz  laboratorijsku kontrolu.Obicno ova terapija daje efekta, a postoje i  preparati gvozdja u vidu injekcija.Ukoliko ne bude nikakvog efekta krajnja  terapija je transfuzija eritrocita.  dr Zoran Stanojkovic