Dobro jutro g-dine Stanojkoviću.       Imam jednopitanje za Vas: Naime moja djevojka i ja imamo iste krvne  grupe   NULTE,ali neznam tacno koji Rh faktor imamo. Da li postoji prepreka za   formiranje porodice ako su osobe iste krvne grupe? Da li Rh faktor ima   uticaja? Mozete li mi pojasniti malo ovu situaciju.       Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 29. 11. 2007.
    • Postovani,  krvna grupa sigurno nije prepreka za formiranje porodice.Postoje preko 25  krvno grupnih sistema od kojih su najznacajniji ABO sistem i Rh sistem.I  jedan i drugi sistem se nasledjuje od roditelja.ukoliko su roditelji O krvne  grupe dete ce biti takodje krvne grupe O.Kod RH sistema moze biti problem  ukoliko je majka RhD negativna, A otac Rh D pozitivan i novorodjeno dete  bude RH D pozitivno jer moze doci senzibilizacije i eventualno problema  prilikom druge trudnoce. Zato u takvim slucejevima porodilje primaju  hiperimune gama globuline, pa cak ako dolazi do namernog prekida trudnoce  kod RH D negativnih zena takodje je neophodno da primi serum  Pozdrav, Dr Stanojkovic