1. Noćno škrgutanje zubima

    Pitanje broj: #55874

    Pre izvesnog vremena sam primetio da mi se prednji zubi smanjuju i levo i desno i u gornjoj i u donjoj vilici. Pročitao sam negde da dolazi do turpijanja zuba usled noćnog škrgutanja. Molim Vas da mi objasnite šta se dešava i šta treba preduzeti.

    Odgovoreno: 24. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Kao posledica noćnog škrgutanja dolazi do abrazije tj. kako vi kažete do turpijanja zuba. Ovaj poremećaj je poznat i pod nazivom bruksizam. Trebalo bi da se javite stomatologu, koji će Vam odrediti adekvatnu terapiju. U ovakvim slučajevima, najčešće se preporučuje nošenje aparata nalik protezama koje će vam pomoći da stiskanje i škrgutanje tokom noći svedete na minimum, a samim tim i sprečite dalje propadanje zuba.