1. Nicanje zuba kod dece

    Pitanje broj: #16052

    Mom sinu su sa 8 meseci izbila istovremeno 2 donja zuba (jedinice). Od tada je prošlo 5 meseci i nijedan zub više nije izbio, a on sada ima 13 meseci.

    Da li je to normalna pojava? Da li je nicanje zuba različito od deteta do deteta i od školskih primera u kom periodu koji zubi rastu?

    Odgovoreno: 29. 11. 2008.
    • Poštovana,

      Nemate razloga za brigu, hronologija nicanja nije strogo precizirana. Što se tiče literature sledeća je hronologija nicanja mlečnih zuba: centralni sekutići (jedinice) od 6 do 8 meseca, lateralni sekutići (dvojke) od 8 do 10 meseca, očnjaci (trojke) od 16 do 20 meseca, prvi molar (četvorke) od 12 do 16 meseca i drugi molari (petice) od 20 do 30meseca.