1. Jezik bele boje

    Pitanje broj: #15878

    Zašto je jezik mog deteta svako jutro beo, a do podne to belilo nestaje?

    Odgovoreno: 25. 11. 2008.
    • Poštovana,

      Najverovatnije se radi o kandidijazi ili soor-u. Ovo je česta pojava koja se javlja kod odojčadi i male dece. Ona se manifestuje sivo-belim naslagama koje se javljaju svuda po usnoj duplji, ali su najižrazenije na jeziku. Naslage se relativno lako skidaju, ali posle nekoliko sati se ponovo stvaraju. Naslage je najbolje skidati pomoću štapića na koji je namotana vatica, natopljena sodom bikarbonom (jedna kašičica sode bikarbone na 1l prokuvane vode), nekoliko puta dnevno. Ako se stanje ne popravi nakon dva dana od primene prethodnog postupka treba se javiti pedijatru.