1. Izraslina na nepcu

    Pitanje broj: #37572

    Od 1992-e nosim protezu za gornju vilicu. Higijenu usta redovno održavam. Već 5 god unazad na nepcu sam primetila  izraslinu veličine manjeg zrna bibera koja je bila iste boje kao i okolno tkivo.Lekari su preporučili da se to odstarani, ali splet okolnosti i strah od stomatologa stalno su to odlagali. Pošto sam poslednjih dana bila pod izuzetnim stresom, i prilikom čišćenja proteze primetila sam na njoj tragove krvi. Pregledom nepca videla sam da je sada ta izraslina (po mojoj proceni za max 5 dana) sada tamne boje - kao podliv, da se malo smanjila i da se samo jednom tankom niti drži za ostatak tkiva, a da je u nepcu praktično ostala rupa. Veoma sam uplašena, strah me je od mogućih komplikacija. Šta bi to moglo biti? Zašto je došlo do promene u strukturi tkiva? Da li stres može biti uzrok? Šta da radim?

    Odgovoreno: 02. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Najverovatnije se radi o izraslini koja je nastala kao posledica mehaničkog nadražaja. Promena boje i oblika nije posledica stresa, već mehaničkog uticaja. Savetujem Vas da se javite stomatologu koji će to pogledati i doneti odluku o terapiji. Možete zakazati pregled ovde. Nemate razloga za brigu, trebalo bi da dok ne odete kod stomatolga skidate protezu kad god Vam to prilike dozvoljavaju.