1. Fraktura zuba ekstrakcija i komplikacije

    Pitanje broj: #15320

    Pre par meseci polomio sam polovinu petice u gornjoj vilici. Moj stomatolog mi je uradio nadogradnju i sve je bilo ok do pre 3 meseca kada mi se pojavila fistula.Tada sam popio kutiju Palitrexa i to se povuklo. Posle nekoliko dana s vremena na vreme na dodir iznad zuba izadje malo gnoja. 1) Interesuje me može li se to zalečiti ili moram da izvadim taj zub, jer mi je stomatolog rekao da postoji gnojna kesica i da bi ga trebalo izvaditi? 2) Da li se zbog ovog problema može javiti povišena temperatura do 37.3 i glavobolja, jer mi se ovo povremeno javlja?

    Odgovoreno: 19. 11. 2008.
    • Poštovani,

      Moja preporuka je da se javite stomatologu koji će dati konkretno rešenje. Ja ću pokušati da Vam ukratko objasnim moguća rešenja. 1)U 80% slučajeva gornje petice su jednokoreni zubi, tako da su povoljni za lečenje. Na osnovu procene stomatologa treba odpočeti sa lečenjem zuba, a ako se proceni da je neophodno moguće je uraditi i apikotomiju (odstranjivanje vrha korena zuba uz istovremenu kiretažu i potpuno odsranjivanje patološkog procesa). Kada se sve ove mogućnosti iskoriste tek onda treba izvaditi zub. 2)Moguće je da je zub uzročnik povišene temperature i glavobolje.