1. Fiksni ortodonski aparati

    Pitanje broj: #17041

    Molim Vas da mi objasnite šta je to fiksni ortodonski aparat? Da li je preporučljivo izvaditi četiri gornja prednja zuba (kriva) i šta je najbolje rešenje za to?

    Odgovoreno: 14. 12. 2008.
    • Poštovana,

      Fiksni ortodonski aparat je ortodonsko pomagalo koje se fiksira za zube. Pričvršćuje se za zube uz pomoć metalnih prstenova ili atečmena koji su cementirani na zubima. Prstenovi nose bravice, cevčice i atečmene, na koje se vežu različiti žičani lukovi, čija je elastičnost izvor sila delovanja. Imaju niz pogodnosti, kao što su brz i kontrolisan terapijski efekat, omogućavaju tačan pravac dejstva blagih sila, koje se mogu dozirati i kontrolisati, njihova raznovrsnost daje mogućnost korišćenja u lečenju različitih slučajeva. Oni zahtevaju precizno planiranje i ugradivanje tj.specijalistu ortodoncije. Ne postoji nijedan razlog za ekstrakciju prednji zuba. Zato je najbolje da se javite ortodontu koji će Vam predložiti najbolje rešenje.