1. Pojava belih naslaga na jeziku

    Pitanje broj: #17235

    Već par dana imam problem sa jezikom,na njemu je sloj belog taloga . Trenutno pokušavam redovno skidati naslage i uzimam Lysobact.

    Zanima me od čega se to stvara i mogu li imati većih problema? Treba li detaljnije da se pregledam, uradim bris, ili nešto drugo?

    Odgovoreno: 17. 12. 2008.
    • Poštovana,

      Najverovatnije se radi o glivici Candidi albicans. Da bi se sa sigurnošću reklo o čemu se radi treba uzeti bris. Zato je najbolje da se javite stomatologu - specijalisti bolesti usta, koji će Vam na osnovu kliničkog pregleda i nalaza brisa dati i odgovarajuću terapiju. Gljivica Candida albicans je normalni stanovnik usne duplje, ali pod dejstvom nekih faktora (dugotrajna upotreba antibiotika, pad imuniteta, dijabetes itd.)ona postaje patogena. Nemate razloga za brigu, uz adekvatnu terapiju i higijensko - dijetetski režim rešićete problem.