Poštovana,
    hvala puno na prethodnom odgovoru. Prošle nedelje pojavio mi se bol i otok na zubu (5 dole desno). Drugog dana lekar je otvorio zub (bio je plombiran) i dao mi da pijem Orvagil. Uradila sam Ortopan (nadam se da nisam pogrešila u nazivu) i na snimku se vidi mala mrlja u korenu tj. kako je doktor rekao "proces". Rekao je da pijem lek još 2 dana i prekinem, a onda dođem, što sam i učinila. Juče (četvrak) sam opet bila kod dokora, pogledao je i pošto još uvek postoji mali otok (osećam pod prstima kad pritisnem preko brade), rekao mi da i dalje ispiram kamilicom, bez lekova i dođem u ponedeljak da pokušamo da ga zatvorimo, ako to ne uspe moraće da se vadi ili operacija. Rekao je da je u pitanju silikonska nekroza koja je nastala zbog loše plombe. Znam da mi bez uvida u taj snimak ne možete reći misljenje, ali molim Vas ako bi ste bili ljubazni da mi objasnite šta je to nekroza? Takođe, ukoliko budem trebala da odlučim između operacije i vađenja brine me sledeće: šta je od te dve opcije sigurnije, tj. ne bih želela da npr. operišem zub pa da posle ipak dođe do toga da moram da ga operišem, ili obrnuto, da izvadim zub pa opet moram na operaciju. Kolika je uspešnost tih operacija? Ovo me brine zbog toga što je u planu trudnoća pa se bojim da bi nakon nekoliko meseci opet mogao taj zub da se upali. S obzirom na sve to da li preporučujete operaciju?
    Hvala. Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 03. 02. 2009.
    • Postovana, Na osnovu vaseg opisa najverovatnije se radi o nekom periapikalnom procesu.Postoje dve mogucnosti kako je doslo do stvaranja periapikalnog procesa:1)Da prilikom obrade nije uklonjen u potpunosti karijes i 2)Da je postojala pukotina izmedju zuba i plombe . Proces se siri od krunice zuba ka vrhu(apeksu).Ja sam pristalica da uvek treba sacuvati zub,medjutim ponekad je vadjenje jedino resenje.Uspesnost operacije zavisi od mnogo stvari(velicine i lokalizacije procesa,odbranbene sposobnosti organizma,komlikovanosti zahvata...).Najbolje je da se obratite oralnom hirurgu koji ce na osnovu klinicke slike i ortopana preporuciti i terapiju. S postovanjem dr Natasa Zaharijev