Poštovana,
    imam problema sa aftama koje mi se javljaju nekoliko puta godišnje. I predstavljaju mi veliki problem. Šta ih uzrokuje, koji su načini prevencije i lečenja istih?
    Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 07. 01. 2009.
    • Poštovana,
      Afte su bolne ulceracije koje se javljaju na sluzokoži usne duplje i sklone su recidivima. Za pojavljivanje afti optužuju se mnogi uzročnici. Tako da se uzročnici mogu biti endokrini poremećaji, traume, psihogeni faktori i imuni sistem. Kao glavni krivac se navodi imuni sisitem. Smatra se da svaki pad imunog sisitema može izazvati pojavu afti. Afte traju od 5 do 15 dana i zarašćuju lagano. Uzimajte što više vitamina E,C,B,beta karotena ,Selena i ginkobilobe. Postoje mnogi preparati koji u sebi sadrže sve ove antioksidanse. Do danas nije pronadjen ni jedan lek koji uspešno leči afte.
       S poštovanjem, dr Nataša Zaharijev