Poštovana,
    imam sina od 12 meseci koji ima 6 zubića. Četiri gore i dva dole. Pre nedelju dana na donjim zubićima su mu se pojavile bele flekice, prvo sam pomislila da mu je hrana ostala i posle pranja zubića ništa se nije promenilo. Bili smo i kod zubara i rečeno nam je da se kod njega pojavio nedostatak kalcijuma i prikazalo se na zubićima. Kažu da nije zabrinjavajuće, ali se ja ipak brinem. Sada mi se čini da se malo smanjuju flekice, ali ih opet ima. I na noktićima ima bele tačkice, da li je to isto znak za nedostatak kalcijuma? Kažu da deca koja ne piju dosta mleka i mlečnih proizvoda mogu takodje imati problema, a moj sin bi mogao živeti na mlečnim proizvodima i mleku.
    Unapred Vam hvala.

    Odgovoreno: 26. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Verujem da je kolega dobro procenio i da nije ništa zabrinjavajuće. Ca je neophodni vitamin za pravilni razvitak ljudskog organizma, odraslo ljudsko telo sadrži više od kilogram kalcijuma, s tim da je 99% te količine ugrađeno u kosti. Kontrolor metabolizma Ca je vitamina D kao i hormoni (paratireoidni hormon i kalcitonin). Kalcijum se apsorbuje u tankom crevu, deponuje u kostima a izlučuje bubrezima. Ukoliko se organizmu ne ponudi kalcijum iz hrane on će taj nedostatak nadoknaditi koristeći svoj rezervoar - kost! Ako uočite da se promene šire ja bih Vam savetovala da odvedete svoju bebu ponovo kod lekara.
      S poštovanjem.
      dr Nataša Zaharijev