Koje plombe su funkcionalno bolje - takozvane "bele" ili "crne", prema trajnosti i čvrstini materijala?

    Odgovoreno: 26. 12. 2008.
    • Poštovani,
      Ništa nije savršeno, tako i materijali za bele (kompozitne) i crne (amalgamske) plombe. Amalgam predstavlja leguru Hg sa metalima Mn,Zn,Cu,Ag,Sn. Amalgamski ispun zadovoljava sve standarde kao materijal za definitivnu restauraciju zuba, izuzev njegove estetske strane. Godinama se polemisalo oko stetnosti Hg, ali do danas ona nije sa sigurnošću potvđena. Danas se sve manje koristi jer su se pojavili materijali koji zadovoljavaju sve uslove restauracione stomatologije - kompoziti. Kompozitni ispuni su se na početku koristili samo kao ispuni na prednjim zubima. Danas postoji kompozitni materijali koji se koriste za definitivne ispune i kod bočnih zuba. Tako da su gotovo istisnuli amalgam kao materijal.
      S poštovanjem,
      dr Nataša Zaharijev