Možete li mi reći nesto o streptoccocus salivarius k12? Kako da je uklonim i koliko dugo lečenje traje?
    Pozdrav

    Odgovoreno: 25. 12. 2008.
    • Poštovani,
      Streptoccocus salivarius k12 pripada velikoj grupi mikroorganizama Streptoccocus, grupi fakultativno anaerobnih bakterija. Prema vrsti hemolize steptokoke se dele na α,β i γ. Streptoccocus salivarius na osnovu vrste hemolize pripada α i γ. To je oralna steptokoka koja se još i zove zelena steptokoka, a prema Lensfildovoj klasifikaciji deli se na A, C, E, F, G, H, K. Lečenje se sprovodi isključivo na osnovu antibiograma. Na osnovu njega se određuje antibiotik kao i dužina lečenja. Dokzano je i da redovno ispiranje usne šupljine napitkom od zelenog čaja sprečava rast bakterija Streptococcus salivariusa.
      S poštovanjem,
      dr Natasa Zaharijev