Poštovanje,
    imam 2 pitanja. Prvo, recite mi da li rupa od izvadjenog zuba skroz zaraste, tj da li zarasta iz rupe ka površini i ta rupa bude skroz ispunjena desnima ili već čime ili zaraste samo na površini, a ispod toga ostane šupljina? Drugo, imam lečeni zub pre nekih 5 god.koji je pod plombom i nakon lečenja me nikada nije boleo, ali me zanima čisto informativno da li je potrebno nekada skinuti plombu, očistiti zub i staviti novu i ako jeste posle kog vremene od lečenja zuba to treba činiti ili nema potrebe za tim dok taj zub ne počne da boli, odnosno da se kvari ispod plombe?
    Hvala,
    Ivan

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Poštovani,
      1.Nakon vadjenja zuba rana se ispuni krvnim koagulumom. Nakon izvesnog vremena on se zamenjuje granulacionim tkivom preko koga prerasta epitel. Epitel sprečava mogućnost infekcije rane. Ivice rane se približavaju ka sredini, ostavljajući samo uzanu pukotinu za novonastali epitel. Stvaranje koštanog tkiva u rani započinje u trećoj nedelji zarastanja. 2. Stare plombe ne treba skidati i menjati ako su korektno uradjene. Potrebno je raditi kontrolne stomatološke preglede na godinu dana, kada će stomatolog proveriti sve stare ispune (plombe).
      S poštovanjem,
      dr Nataša Zaharijev