Postovanje, radi se o prednjem zubu, jedinici. Pre 15 godina imala sam gangrenu i zivac sam morala izvaditi. Tako popravljen zub uz par godina kasnije, malo estetsko poboljsanje trajao je oko 20 godina. Juce je pukao. I to tacno na liniji gde se zavrsavao moj zub i gde je bila plomba. Dakle. Koren je citav i samo mali deo zuba u blizini desni je ostao. Moje pitanje je sta moze da se uradi, a da se ne stavlja krunica, vestacki zub. Da li postoji neki nacin sarafom da se ucvrsti ponovo. Dakle sve sto bi moglo da se uradi, da se sacuva zub, a da se ne stavlja taj vestacki zub. Unapred zahvlana! Sad sam samo zalepila, ali to nije dugotrajno resenje.

    Odgovoreno: 14. 08. 2012.
    • Poštovana,
      Ukoliko rendgen snimak pokaže da je koren zuba čitav može se pristupiti rekonstrukciji tog zuba. Najpre se procenjuje da li je preostalo dovoljno zuba da bi se na njemu držala plomba. Ukoliko to nije slučaj- stomatolog će vaš zub prvo ojačati jednim belim kočićem, tj belim šrafom (on ima ulogu armature) a onda oko njega oblikovati plombu ili pak napraviti novu keramičku krunicu (navlaku za zub) . Moj svet vama jeste da što pre posetite stomatologa kako se preostali deo zuba zaštitio i kako ne bi došlo do daljeg oštećenja.

      Više o navlakama za zube možete pročitati na Navlake za zube